Dodatkowymi atutami tego koloru jest jego znaczenie. Jest sumą wszystkich kolorów tęczy i najjaśniejszym ze wszystkich barw. Jego dodatek rozjaśnia pozostałe kolory. Powszechnie występuje w naturze, z tego powodu jest znany i używany przez ludzkość już od czasów prehistorycznych. Zarówno w architekturze, malarstwie, rzeźbie czy branży tekstylnej.
Symbolika i znaczenie koloru białego kojarzą nam się z czystością i niewinnością. Biorąc pod uwagę wszelakie ceremonie (w religii katolickiej) takie jak chrzest, ślub czy pierwsza komunia. Ponad to, wszystkie nasze wyobrażenia o aniołach – również odzianych w białe szaty. Podniosłość tego koloru jest utożsamiana z nowym początkiem. Tak zwanym carte blanche. Kiedy to zaczynamy nowe życie, bez obciążeń – bez skupiania się na tym co było. Tak jak niezapisana kartka papieru czekająca na nowy rozdział.
Barwa ta kojarzy się też z czystością, pokładami kreatywności i głębokim zaufaniem. Chęcią pomocy i byciem otwartym zarówno na siebie jak i na drugiego człowieka.
Wszystkie te pozytywne skojarzenia utożsamiane są z dobrem w przeciwieństwem do koloru czarnego. Choć ile osób tyle skojarzeń 😉Różne kraje mają swoją symbolikę tego koloru. Mi jednak blisko jest do Beduinów i Buddystów, którzy uważali kolor biały jako znak dobrobytu, pomyślności i obfitości oraz wiedzę i proces uczenia.
Kolor biały często noszony jest przez szamanów i uczestników wielu rytualnych ceremonii (szałas potów, kręgi, masaże itd.) gdyż pozwala na skupienie się na swoim wnętrzu co stanowi kluczowy element aspekt w tego typu spotkaniach.